Marcin Szyndrowski: Literackie peregrynacje Stefanii Pruszyńskiej
Już od pierwszych stron „Peregrynacji” czuć specyficzną, nieco chłodną, ale zarazem pasjonującą perspektywę autorki. Stefania Pruszyńska nie szuka łatwych tematów. Zamiast tego kieruje nas ku wątkom, które zwykle umykają w rozmowach o literaturze i kulturze. Jej eseje to jakby pociągnięcia pędzla po płótnie rzeczywistości, na którym wyróżniają się nie tylko wyraziste kolory, ale i subtelne niuanse – wszystko po to, by ukazać pełny obraz, a nie tylko jego fragment.
Pisząc o książce Pruszyńskiej, warto zaznaczyć, że jej krytyka nie jest jednostronna, a raczej wielowątkowa i pełna niuansów. Recenzje literackie, które wypełniają ten zbiór, to nie tylko oceny, ale także głębokie refleksje nad stanem współczesnej literatury, nad tym, co z niej pozostało, a co zostało zagubione w natłoku medialnych nowinek i komercyjnych tendencji. Autorka nie oszczędza ani literatów, ani krytyków, wskazując na to, co w kulturze zasługuje na uwagę, a co należy pozostawić za sobą, w ciemnym kącie zapomnienia.
W książce Pruszyńska pokazuje nie tylko swoją wiedzę, ale i wyjątkowy talent do łączenia teorii z praktyką. Eseje to bowiem nie tylko próba oceny dzieł, ale również głębokiego zrozumienia ich kontekstu. „Peregrynacje kulturalne” to książka, która nie daje łatwych odpowiedzi, ale zmusza do myślenia i do stawiania pytań. To praca, która nie ma na celu utwierdzenia w przekonaniach, lecz raczej zaprasza do dyskusji, do twórczego namysłu nad kulturą, jej kierunkami i jej przyszłością.
Z całą pewnością jest to książka, którą warto mieć na półce – nie tylko dla tych, którzy interesują się literaturą i krytyką, ale także dla tych, którzy szukają w kulturze nie tylko estetycznych przyjemności, ale i intelektualnych wyzwań. Pruszyńska nie boi się być kontrowersyjna, nie boi się stawiać trudnych pytań, nie boi się pisać o tym, o czym inni wolą milczeć. I za to należy jej się ogromny szacunek.
Marcin Szyndrowski

Fot.: Archiwum Stefanii Pruszyńskiej
ZADANIE PUBLICZNE „PUBLIKACJE FUNDACJI 2024”
WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ SAMORZĄD
WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO
Źródło recenzji: Autor – Marcin Szyndrowki, publikacja w Kąciku Literackim