III Po-tyczki aforystów

III Po-tyczki aforystów 2018

Po-tyczki aforystów trzecie (skomiksowane)
„Bo więcej waży jedna dobra strofa
niż ciężar wielu pracowitych stronic”
Czesław Miłosz Traktat poetycki
WIELKOPOLSKI ODDZIAŁ ZWIĄZKU LITERATÓW POLSKICH
2018. ©Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich
©Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”. Skład i projekt okładki – Tomasz Kruczek. Grafika na okładce str.1 – Lech Lament.  Ryciny i grafiki – Lech Lament. Wybór aforyzmów – Urszula Zybura. Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”. Seria wydawnicza # 18 ISBN 978-83-951545-7-7. Redaktor: Danuta Bartosz
PROFESDRUK ul/ Mała 7,  61 -482 Poznań. Tel+48 61 622 78 03-04.

Strona główna

III Po-tyczki aforystów

“Religią wszystkich ludzi powinna być miłość”
Ares Chadzinikolau
“Wierszem ocalę chwile
nawet ze skrawionym cieniem”
Ares Chadzinikolau

„Bo więcej waży jedna dobra strofa
niż ciężar wielu pracowitych stronic”
Czesław Miłosz Traktat poetycki

RYCERZE SŁOWA
Już sama nazwa ,,Potyczki aforystów” może sugerować nieumiejętność (od wyrazu: ,,potykać się o przeszkodę”) posługiwania się maksymą, ale nic bardziej mylnego niż taki tok myślenia. AFORYSTYKON KALISKI, czyli wspomniane POTYCZKI AFORYSTÓW (nota bene – jedyne tego typu wydarzenie literackie w Polsce, a najprawdopodobniej i w Europie), to POTYCZKI słowne na aforyzmy, potyczki, jakie dawniej odbywały się z udziałem rycerstwa w Europie. Właśnie – rycerstwa, bo aforysta to Rycerz Słowa. Wyraz POTYCZKA zawiera i POT, i TYCZKA. POT to wynik pracy, a TYCZKA służy do skoku wzwyż, aż do nieba wyobraźni literackiej, aby dosięgnąć błyskotliwej pointy.
To prawda, że ,,niewypowiedziane słowa nie umierają”, bo ,,tylko miłości wybacza się wyprzedzanie myśli” i ,,najtrudniej wydostać się z więzienia własnego umysłu”. Któż z nas wie o tym, że „życie nie jest przed nami ani za nami; życie jest w nas”? Któż wierzy w to, że „świat nigdy nie śpi – marzenia nigdy nie przestają być spełniane”. Któż zna odpowiedź na pytanie: ,,Powiedzcie mi, gdzie jest moje miejsce w czasie, moje lepsze miejsce w czasie”? Poeci dobrze wiedzą, że „od samego nabrania miodu w usta, nikt nie stał się słodszy”, bo „poezja jest jak zamknięta chwila, która trwa wiecznie”, a „dyskretna mądrość prawdziwie zdobi człowieka”. Wiemy, że „czyny nikną w cieniu wielkich słów” i że ,,trzeba dużo wytrwałości i wytrzymałości, by ludzi zmienić w ludzi”. Poeta często milczy, bo ,,cisza jest o wiele bardziej pojemna niż głos”. Poeta doskonale wie, że ,,nie ma dni wolnych od pracy nad sobą”, bo w końcu ,,spadanie to ostateczna forma lotu”. Zapewne wszyscy ,,dziedziczymy zdolności, trwonimy okazje”, bo ,,historia współczesna: Napoleon to koniak, Chopin to wódka”, a ,,człowiek to proch dziś nazwany duszą”. Nie wszyscy pamiętamy, że ,,czasem trzeba przystanąć, żeby dalej iść”. Niekiedy zapominamy, że ,,być podłym to okrutne, być obojętnym, to podłe”.
Czytając aforyzmy zawarte w niniejszym wydaniu stwierdzić można, że ,,złote myśli są różnej próby”, ale właśnie tak ma być, bo ,,wewnętrzna siła i spokój wypływa z pokory”. Książka ta uświadamia, że aforystyka i ,,wiersze to muzyka duszy”. To dobrze, że ,,nie istnieje odległość, dopóki istnieje pamięć”. Pamięć o nas. Także.

Urszula Zybura

czytaj: III Po-tyczki aforystów 2018