Kalisz stolicą aforyzmu/V Po-tyczki aforystów

KALISZ STOLICĄ AFORYZMU
2020
WIELKOPOLSKI ODDZIAŁ ZWIĄZKU LITERATÓW POLSKICH
© FUNDACJA LITERACKA JAK PODANIE RĘKI
Seria wydawnicza Nr 20
ISBN 978-83-951545-9-1
Projekt okładki – Jacek Wysocki
Redaktor, skład i koordynator projektu – Danuta Bartosz. Współpraca redakcyjna i korekta – Stefania Pruszyńska
PROFESDRUK ul. Mała 7, 61+482 Poznań tel. +48 61 622 78 03 do 04 www.profesjonalnydruk.pl
e-mail: marketing@profesjonalnydruk.pl

Kalisz stolicą aforyzmu
IV MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA POETYCKA
100-LECIE ZWIĄZKU LITERATÓW POLSKICH
Rozdział I
REFERATY, KRYTYKA LITERACKA, ESEJE…
(strona 1 do 50)

Rozdział II
V PO–TYCZKI AFORYSTÓW
(strona 51 do 100)

Aforystykon Anno Domini 2020

O roku ów! – można przywołać przekornie słowa wieszcza Adama, ponieważ boleśnie zdajemy sobie sprawę z tegorocznego niedostatku kulturalnego urodzaju. Nadal trwa czas epidemii, kwarantanny, koronawirusa, izolacji, samotności, zatrzymania, przemyśleń, weryfikacji. Dla jednych inspirujący, dla innych deprymujący.
Nie odbyło się w zwykłym – niezwykłym trybie wiele wydarzeń kulturalnych, w tym 4. Międzynarodowa Konferencja Poetycka. Jej tegoroczny program udało się zrealizować częściowo, chciałoby się napisać czy powiedzieć, w formie krótkiej, dosłownie i w przenośni, bowiem aforystycznej. Radość szczególną stanowiło co roku przybycie międzynarodowego grona literatów do Kalisza, uznawanego przez nich za stolicę Zagłębia Aforyzmu. XIX Aforystykon, pierwszy po osiemnastce, okazuje się lekcją dorosłości i samodzielności, premierą już dojrzałej inicjatywy, spotkaniem kameralnym, ale nie mniej wartościowym.
Zainicjowała go 19 lat temu poetka-aforystka, Urszula Zybura. Od 2011 roku organizowany był w ramach Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, a po wznowieniu działalności Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich w 2017 roku jako wydarzenie Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej. W tym samym roku podczas Zaduszek Poetyckich Tribut to Nikos oraz Aforystykonu w Dworku Marii Dąbrowskiej powstał 25. osobowy Klub Aforystów. Sprawy organizacyjne klubu powierzono aforyście Jerzemu Gnerowiczowi z Kalisza.
Tegoroczna koncentracja wydarzeń w Kaliszu stanowi zaskakujący powrót do tradycji, ponieważ wcześniej, do roku 2010, wspomniane konferencje odbywały się wyłącznie w tym mieście. W kolejnych aforystykonach Wielkopolskiego Oddziału ZLP uczestniczyli m.in. Urszula Zybura, Lech Konopiński, Ryszard Podlewski, Danuta Bartosz, oraz Nikos i Ares Chadzinikolau.
IV Międzynarodowa Konferencja Poetycka Kalisz Stolicą Zagłębia Aforyzmu ma swój zbiór, oddawany niniejszym do rąk Czytelników. W poprzednich latach teksty publikowane były z ilustracjami, w kilku
54
edycjach towarzyszyły im grafiki Lecha Lamenta, wydawane w wersji dwujęzycznej, a nawet opracowane przez młodzież szkolną w formie komiksu. Uczestnicy konferencji mieli swoją wycieczkę i swoje Po-tyczki. Odwiedzili Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie, a słownie potykali się, wygłaszając sentencje, myśli oraz inne krótkie formy.
Czym są aforyzmy? W jaki zwięzły sposób je scharakteryzować? Może w owym roku większej uważności warto sięgnąć do wielotomowego Praktycznego Słownika Współczesnej Polszczyzny1, notującego na dwóch stronach nie tylko hasło aforyzm, ale także aforysta, aforystyka, aforystyczny, aforystyczność, aforystycznie, aforyzmowo, aforyzmowy. W Kaliszu spotykają się aforyści, czyli ci, którzy dzięki rzetelnej pracy twórczej kreują aforystykę, ponieważ układają aforyzmy, zwięzłe zdania, które zawierają jakąś myśl filozoficzną lub moralną2. Zatem aforyzm, przysłowie, sentencja, choć brzmią jak synonimy, nie do końca nimi są, dają przecież szansę subtelnościom poetyckim i semantycznym. Aforyzmy można pisać bądź układać tak długo, aż ułożą się w zbiór, almanach, książkę, by w sposób zwięzły oddać myśl, koncept, refleksję, żart. W tym roku zapewne naznaczone pozostają bardziej refleksyjnie, duchowo, eschatologicznie, funeralnie. Nawet wcześniej zapisane słowa nabierają innego znaczenia vel sensu. Jak stwierdził wybitny aforysta Stanisław Jerzy Lec, Żyć jest bardzo niezdrowo. Kto żyje, ten umiera.
Poznań, 23 października 2020 r.
Prof. UAM dr hab. Katarzyna Zagórska
1 PSWP, red. H. Zgółkowa, Poznań 1994, t.1, s. 96 – 97.
2 PSWP, op. cit., s. 97.

więcej czytaj: skład druk