V Międzynarodowa Konferencja Poetycka

Tegoroczna V Międzynarodowa Konferencja Poetycka, będąca kontynuacją tej znanej już na mapie kulturalnej inicjatywy Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich,  przypada w roku jubileuszu 100-lecia ZLP.  

            Programowe wydarzenia,  nad którymi skupiło się grono zaangażowanych  w różne aspekty konferencji  z trzymającą batutę nad jego całością kuratorką MKP Danutą Bartosz, poetką, honorową prezes Wielkopolskiego Oddziału ZLP i zarazem prezes Fundacji Literackiej „Jak podanie ręki”, rozpoczną się w środę, 20 października, w Poznaniu przedpołudniowymi spotkaniami poetów z Grecji, Cypru, Włoch i Polski,                  A późnym wieczorem w Pałacu Działyńskich  uczestniczący w konferencji wsłuchają się w przygotowane wystąpienia − od powitalnego po referat i prezentującego książkę poetycką, będącą w części graficznej autorskim projektem Witolda Zakrzewskiego, z zapisem podanym w alfabecie Braille`a − z myślą o niewidomych czytelnikach, bodaj pierwszą taką na świecie. Pomieszczono w niej wiersze zarówno poetów polskich, jak i mających ojczyzny na wielu kontynentach świata.

Nazajutrz, 21 października − przed południem przygotowano seminaria i spotkania poetów przybyłych z wielu krajów świata w instytutach Wydziału Neofilologii UAM. A po południu zaplanowana jest uroczysta inauguracja V Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej w sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM z otwierającym debatę referatem dr. Piotra Chrzczonowicza, skupionym na Cyprianie Kamilu Norwidzie i  jego miejscu we współczesnej kulturze polskiej. Październikowy czwartek  uwieńczy wieczorem koncert w Blue Note z płomieniami artystycznego dialogu polsko-greckiego, które  na cześć swego ojca Nikosa Chadzinikolau, znanego i wybitnego poety, rozniecił poezją, muzyką i wspomnieniami jego syn Ares Chadzinikolau, poeta i muzyk, aktualny prezes Wielkopolskiego Oddziału ZLP. Dla zainteresowanych kulturą grecką, jej poetyckimi i muzycznymi posłańcami, to wyjątkowa okazja poznania tych rzadkich muzycznych klimatów i treści, mowy greckiej, a przede wszystkim − nadzwyczajnych gości Aresa Chadzinikolau. W tym roku wyróżnieni zostali znakomity grecki muzyk, kompozytor Nikos Filaktos i grecka poetka Popi Aroniada, których bliżej będzie można poznać w rozmowach z red. Joanną Diviną. A jakie jeszcze niespodzianki czekają na słuchaczy, będzie można się  przekonać dopiero po przybyciu na to uroczysko.

W piątek, 22 października, uczestnicy konferencji  zawitają w Kaliszu. Miasto to  zyskuje coraz silniej barwy stolicy aforyzmu, bowiem może się pochwalić już 25-letnią tradycją międzynarodowego „Aforystykonu”, który zawdzięcza jego pomysłodawczyni i realizatorce, poetce i aforystce Urszuli Zyburze, wiceprezes Wielkopolskiego Oddziału ZLP.

Sobota, 23 października, zapewne zaciekawi  wyjazdem do  Muzeum im. Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.  W Poznaniu o godzinie 11:00 zaplanowano spotkanie z Edytą Kulczak i Bohdanem Cieślikiem oraz  prezentację związaną ze świętowaniem jubileuszu X-lecia Grupy Literycznej na Krechę. Formacja ta mająca cechy zrywu poetyckiego, nie opartego o formalne struktury, przyciąga przede wszystkim niezrzeszonych twórców i działa w dużej mierze w formule wolontariackiej.  Powołała ją i kreuje poetka Łucja Dudzińska, mająca zaplecze w założonej przez nią  fundacji i wydawnictwie FONT (Fundacji Otwartych na Twórczość).

W wydarzenia okołokonferencyjne, przygotowane poza Poznaniem − w kilku miastach regionu Wielkopolski, mające trwać do 3 grudnia,  wpisuje się wyjątkowe z wyjątkową, znaną i barwną postacią Lecha Konopińskiego, poety, satyryka, autora książek dla dzieci i tekstów piosenek,  obchodzącego w tym roku jubileusz 90-lecia.

Stefania Golenia Pruszyńska

więcej::

V Międzynarodowa Konferencja Poetycka od 20 do 23 października 2021. Poznań, Kalisz, Russów

db