Audiobook „Zaduszki poetyckie w Gizałkach” z audycjami: „Dni darowane” i „Drugie życie”

PROMOCJA audiobooka odbyła się 23 lutego w sali Gminnego Centrum Kultury w Tomicach.  Zaprezentowany audiobook zawiera dwie audycje: „Dni darowane” i „Drugie życie” poświęcone nieżyjącym lokalnym poetom: Marianowi Cezaremu Abramowiczowi i Józefowi Janowi Swędrowskiemu oraz śp. Jolancie Roszak, która przez ponad 30 lat była dyrektorem GCK, Wybudowała  centrum kultury w Tomicach od podstaw i prowadziła w nim działalność kulturalną, edukacyjną i animacyjną do końca swoich dni.

Na fot.: publiczność spotkania
Audiobook został wydany przez Wielkopolski Oddział ZLP i Fundację Literacką „Jak podanie ręki” w ramach projektu Wybitni Wielkopolanie. Lokalni Bohaterowie”, finansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Autorką scenariusza słuchowiska jest Pani Małgorzata Jańczak – reżyser radiowy.
Nad częścią merytoryczną czuwała inicjatorka projektu Pani Danuta Bartosz – Prezez Fundacji Literackiej  „Jak podanie ręki”, Honorowy Prezes Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
ISBN: 978-83-960424-4-6 seria wydawnicza:45.
Teksty czytają:
Edyta Łukaszewska
Jerzy Stasiuk
Marek Klupś
Radosław Elis
W audycjach wykorzystano fragmenty piosenek Piotra Nowaka skomponowanych do słów Józefa Swędrowskiego.
Podczas promocji w Gminnym Centrum Kultury w Tomicach, gmina Gizałki, usłyszeliśmy nie tylko fragmenty słuchowiska, lecz także spontaniczną sceniczną miniaturkę poetycką, do której prowadząca Pani Małgorzata Jańczak zaprosiła trzy mieszkanki Gizałek oraz uczennicę lokalnej szkoły. Do odegrania ról ad hoc przygotował poszczególne osoby Pan Marek Klupś – lektor i aktor. Reżyser Pani Małgorzata Jańczak przeprowadziła dwie próby teatralne. Była zdziwiona świetnym przygotowaniem scenicznym wybranych osób. Zaimprowizowana premiera poetyckiej miaturki spektaklu została nagrodzona oklaskami publiczności.
Na zakończenie spotkania Wójt Gminy Gizałki Pan Robert Łoza podziękował osobom zaangażowanym w powstanie audiobooka wręczając im symboliczny bukiet kwiatów.
Składamy serdeczne podziękowania Pani Danucie Bartosz oraz Pani Małgorzacie Jańczak za ogrom pracy, jaki włożyły w przygotowanie projektu.
Po zakończeniu spotkania wyłożony na stołach audiobook (50 egzemplarzy) dla publiczności rozszedł się momentalnie. Łukasz Swędrowski – syn poety Jozefa Swędrowskiego poprosił o wydrukowanie na jego koszt dodatkowo 100 egzemplarzy.
. .
➡️Audiobook jest dostępny do wypożyczenia w Bibliotece Publicznej Gminy Gizałki
Judyta Podsadna
Dyrektor GCK Tomice