O FUNDACJI * Dane teleadresowe* STATUT

KILKA SŁÓW O FUNDACJI
Fundacja Literacka Jak podanie ręki powstała 1 grudnia 2016 roku, powołana i ustanowiona przez założycielkę oraz fundatorkę Danutę Bartosz.

Wśród 16. zadań określonych w statucie Fundacji jest między innymi twórczość i działalność nawiązująca do humanitarnych tradycji przesłania
nieżyjącej pisarki Aleksandry Mierzyńskiej – byłej członkini Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, która wyrażając troskę o stan kultury, przekazała swój majątek na rzecz kontynuacji tradycji i wszechstronnego wsparcia w promocji współczesnej literatury polskiej i czytelnictwa oraz animację interdyscyplinarnych wydarzeń kulturalnych, artystycznych i wydawniczych. Wartości te stanowią główny przedmiot starań i pracy Fundacji.

Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, zwłaszcza Wielkopolska i współpracujące z regionem Wielkopolski państwa świata. Bazą działalności Fundacji jest współpraca ze Związkiem Literatów Polskich, środowiskami Stowarzyszenia ESŚT EKOART i Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, nauczycielami akademickimi UAM i innymi środowiskami twórczymi w Wielkopolsce.

Wydarzenia artystyczne
Fundacja, wykorzystując doświadczenie współpracujących z nią twórców, od wielu lat prowadzi wszechstronną działalność kulturalno – literacką, która werbalizuje się w różnorodnych formach: organizuje tematyczne warsztaty popularyzujące literaturę i edukację artystyczną wśród dzieci i młodzieży, wspierając i promując twórczość młodych debiutów, a także dorobku artystycznego twórców wywodzących się ze środowisk senioralnych. Realizując cykle spotkań literackich w szkołach, organizuje spotkania autorskie z twórcami, panele dyskusyjne, warsztaty literackie, prowadzi konkursy artystyczne – w tym konkurs pięknego czytania, slamy oraz sytuacyjne i okolicznościowe happeningi.

W zakresie międzynarodowym Fundacja bierze czynny udział w organizowaniu konferencji poetyckich, na które corocznie zaprasza artystów i literatów z całego świata. W koilejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej w Poznaniu, Kaliszu, Russowie i Ostrowie Wielkopolskim i innych miejscowoścach Wielkopolski  uczestniczy 60 poetów, w tym tradycyjnie 20 – 25 poetów zagranicznych: z Ukrainy, Rumunii, Czech, USA, Grecji, Włoch, Belgii, Wietnamu, Niemiec, Białorusi, Litwy, Węgier, Francji, Szwecji, Bangladeszu, Palestyny, Iraela Iranu i nnych państw  Poeci spotykają się z młodzieżą szkolną i akademicką na 102 lekcjach i warsztatach poetyckich.

Pierwsza Konferencja gościła szesnastoosobowy Chór im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza (Ukraina), pod batutą Jana Krasowskiego, który aktywnie uczestniczył w programie konferencji. Podczas międzynarodowych spotkań Fundacja promuje przede wszystkim polskich artystów. Przykładem może być koncert fortepianowy Małgorzaty Rusak czy poznańskiego muzyka i poety Aresa Chadzinikolau w Poznaniu, Gizałkach, Pile, Ostrowie Wielkopolskim (także w duecie z poznańską piosenkarką Eleni).

Literackim wydarzeniom artystycznym nierzadko towarzyszą wystawy oraz wykłady plastyczne. Fundacja gościła m.in. prof. Bohdana Cieślaka podczas gali w Sali Lubrańskiego UAM. Profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu wygłosił wykład oraz zaprezentował pokaz multimedialny zatytułowany Pomiędzy słowem a przestrzenią – dzieło literackie a scenografia teatralna. Hubert Orłowski przedstawił wystawę Wrastanie w Piątkowo, Witold Zakrzewski zapoznał uczestników konferencji z przekazem swoich prac malarskich, Andrzej Hamera omawiał trudy współpracy słowa i obrazu m.in. w projektach okładek tomików poetyckich.

Ważnym obszarem wieloletniej działalności Fundacji jest nawiązywanie współpracy z mniejszymi ośrodkami kultury w Wielkopolsce w celu aktywizowania i promowania lokalnych twórców.W tym zakresie Fundacja już dzisiaj może poszczycić się dużymi osiągnięciami, na których nie zamierza poprzestać.

Docieramy do najmniejszych zakątków regionu. Poza miastami: Kalisz, Leszno, Piła, Poznań organizujemy wydarzenia artystyczne w Ostrówie Wielkopolskim, Kostrzynie, Słupcy, Szamotułach, Pleszewie. Jesteśmy w Złotowie, Bninie, Jeziorkach, Russowie, Cichowie, Gizałkach i w studiu muzycznym w Małoszkach oraz w Centrum Kultury Tomice.

W zakresie działalności Fundacji w miejscowościach Wielkopolski,  trudno nie wspomnieć o powstałym przy WO ZLP Klubie Aforystów w Kaliszu, kilometrowej Drodze przemyśleń w Ciechowie autorstwa Pawła Buksalewicza,  która składa się z zawieszonych na drzewach aforyzmach autora.  Coroczne Zaduszki poetyckie poświęcone Nikosowi Chadzinikolau  i innym nieżyjącym poetom np. z Gizałek Józefowi Swędrowskiemu i  Cezaremu Abramowiczowi oraz wielu koncertach poetycko-muzycznych, choćby w wykonaniu Piotra i Anastazji Nowaków z Małoszek w gminie Krzykosy…

Internetowa witryna Wielkopolski Widnokrąg

Wielkopolski_Widnokrąg_Web_No1 (1)

W 2020 roku tradycyjna aktywność kulturalna Fundacji została zakłócona obecnością w Polsce i na świecie pandemii Covid 19. Z tego powodu wszelka działalność twórcza, w tym animacyjna wydarzeń edukacyjno-artystycznych z konieczności przeniosła się do sieci. Zaplanowana IV Międzynarodowa Konferencja Poetycka, w tym XVIII Aforystykon i VIII Zaduszki Poetyckie ze względów bezpieczeństwa odbyły się w wymiarze skróconym. Konkurs pięknego czytania Lesen & Gehen i Komiks Aforyzmów, z uwagi na dużą frekwencję uczestników (250-300 osób) i planowane „hybrydowe” zajęcia szkolne, odbyły się wirtualnie on line w Internecie. Już wcześniej, przed pandemią, zrodziła się myśl utworzenia interaktywnego miejsca współdziałania artystycznego, które w przyszłości może przyjąć różnorodne formy rozwoju.

W związku z trudami artystycznej współpracy w terenie, Fundacja zgłosiła propozycję wirtualnej komunikacji w formie zawieszenia w sieci kwartalnika Wielkopolski Widnokrąg. Nie tworzymy kolejnej strony internetowej, korzystamy z miejsca w Internecie, które jest nam znane i z nami zaprzyjaźnione. Staramy się nawiązywać łączność z tymi, którzy chcą współdziałać z nami, by tworzyć różne wydarzenia kulturalne w Wielkopolsce.

Nad kształtem Wielkopolskiego Widnokręgu czuwa zespół pomysłodawców projektu: prezes Fundacji i poetka Danuta Bartosz, Edyta Kulczak, Witold Zakrzewski.

Mam nadzieję, że kilkuletnie działania artystyczne Fundacji będą wspierane przez internetowe publikacje literackie, plastyczne i muzyczne we współpracy z ośrodkami kultury, galeriami, bibliotekami, szkołami i przedszkolami – oraz dzięki wymianie informacji, myśli, pomysłów, dokonań między powstającymi grupami czy indywidualnymi twórcami.
Kwartalnik Wielkopolski Widnokrąg jest nowym wyzwaniem, które pozwoli na rozwój działalności terenowych inicjatyw twórczych, wymianę informacji o dokonaniach artystycznych i kulturalnych wybranych mniejszych ośrodków Wielkopolski.
Współpraca regionalnych i lokalnych środowisk twórczych pozwoli na odkrycie osób utalentowanych i patronowanie ich twórczości, podniesie świadomość twórczą młodych artystów i artystów amatorów oraz podniesienie rangę wydarzeń regionalnych i społeczne zainteresowanie sztuką w różnych ośrodkach regionalnych.

Ile niewypowiedzianych słów przepadło na zawsze. A może ważniejsze były od
tych wszystkich wypowiedzianych

– Wiesław Myśliwski: Traktat o łuskaniu fasoli

Danuta Bartosz

Prezes Fundacji literackiej Jak podanie ręki