Porwanie Baltazara Gąbki

Jest to pierwsze na Ukrainie tłumaczenie prac Stanisława Pagaczewskiego, klasyka polskiej literatury dla dzieci. Książkę ilustrują kolorowe, pełne ekspresji rysunki Alfreda Ledwiga.

Ekscytująca historia o tym, jak profesor Baltazar Gąbka — wybitny badacz
żab latających — został porwany i uwięziony w odległym Kraju Deszczowców. Aby go uratować, z Krakowa startuje wyprawa pod przewodnictwem Smoka Wawelskiego. Po karkołomnych przygodach, bohaterowie uwolniły Kraj Deszczowców od brutalnej tyranii i wrócili do domu z tryumfem.

Ukraińska publikacja jest przeznaczona dla czytelników w wieku szkolnym,
a także wszystkich miłośników współczesnej literatury polskiej.

Tłumaczenie książki jest wspólnym projektem wielkopolskiego oddziału Związku Literatów Polskich, Ukraińsko-Polskiego Akademickiego Centrum Nauki i Kultury Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu imienia W. N. Karazina, oraz Fundacji Literackiej «Jak podanie ręki».

Pagaczewski, S. Porwanie Baltazara Gąbki / S. Pagaczewski; w jęz. ukr.—
Poznań: Fundacja Literacka «Jak podanie ręki», 2017.— 268 s., 35 il.
ISBN: 978-83-948106-3-4