„Dzień Kolombiny” – najnowsza publikacja Switłany Bresławskiej.

Zbiór opowiadań Switłany Bresławskiej Dzień Kolombiny w tłumaczeniu literackim Piotra Prokopiaka zawiera zarówno opowiadania, które były publikowane w języku ukraińskim, jak i teksty, które dotychczas nie zostały ogłoszone drukiem. Są to nowele napisane metodą realizmu magicznego. Dziwne opowieści i niespodziewane fabuły łączą w sobie elementy fantastyczne i całkiem zwyczajne: królewski orszak przemieszcza się korytarzami nowoczesnego hotelu, wielodzietny ojciec tworzy starotestamentową arkę, a wnuczka Andersenowej Małej Syrenki opowiada nieprzyjemną historię, która przydarzyła się jej na bezludnej wyspie. Znajdziemy tu wiele innych osobliwych i zaskakujących niespodzianek… To nie są bajki dla dorosłych dzieci, ale cud, na który każdy z nas czeka, a który jest na wyciągnięcie ręki. Lekka lektura z nutą subtelnej ironii, wyrażona oszczędnymi środkami wyrazu – to charakterystyczne cechy proponowanych czytelnikom utworów.

___________________________________________________________________________________

Bresławska Switłana. Dzień Kołombiny / Tłunaczenie literackie: Piotr Prokopiak. – Brustury : Discursus, 2023. – 100  s. ISBN 978-617-8326-14-2; ISBN 978-83-67860-05-5 seriawydawnicza #66 – fundacja „Jak podanie rȩki”.

Książka wydana w ramach projektu „Publikacje fundacji”, powstała dzięki dotacji uzyskanej od Samorządu Województwa Wielkopolskiego.