Wieża Babel. Słowa na dotyk.

Dzięki  pozyskaniu  dotacji  ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu LITERATURA –  Fundacja literacka „Jak podanie ręki” rozpoczęła w styczniu 2021 roku realizację projektu Wieża Babel. Słowa na dotyk,. Projekt zakończył się wydaniem w październiku 2021 prekursorskiej publikacji „Wieża Babel – słowa na dotyk”, w wersji wielojęzycznej, przekładzie na język polski i w piśmie punktowym  Braille’a .

Promocja książki odbyła się 20 października 2021 roku  podczas V Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej w Sali Malinowej Pałacu Działyńskich w Poznaniu: 

Autorzy antologii:

Danuta Bartosz i Witold Zakrzewski

Seria wydawnicza nr 47 ISBN 978-83-960424-6-0

Redaktor wydania i koordynator projektu projektu –Danuta Bartosz
Redakcja graficzna, skład i projekt okładki

Witold Zakrzewski
Grafiki autorskie dedykowane  niewidomym

Witold Zakrzewski
Redakcja i korekta:

Edyta Kulczak, 

Stefania Pruszyńska

Krzysztof Galas (niewidomy poeta)

– konsultant zapisu w alfabecie Braille’a

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

ETAP PIERWSZY:

Do projektu zaproszono 40. poetów, w tym 20 poetów zagranicznych z 17. państw świata: Armenia, Czechy, Grecja, Iran, Izrael, Japonia, Bangladesz,  USA, Litwa, Belgia, Niemcy, Palestyna, Ukraina, Wietnam, Węgry, Włochy, i Polska.   

Wieża Babel to pierwsza interdyscyplinarna publikacja w Polsce, która połączyła poezję wielojęzyczną i obrazy czytane dotykiem, z dźwiękiem głosu pomieszczonych w antologii poetów. Wiersze podane są w trzech wersjach językowych: w oryginalnym  (narodowym) zapisie, przełożonego na język polski, a następnie zapisanego w alfabecie Braille’a.

„Pomysł na poetycką książkę w formacie mniejszym niż większość książek dla osób niewidomych zrodził się w głowie jednego z naszych kolegów – niewidomego poety Krzysztofa Galasa – powiedziała Danuta Bartosz, prezes Fundacji literackiej „Jak podanie ręki” oraz honorowa prezes Wielkopolskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

„Polacy, Niemcy, Grecy, Ormianie, Palestyńczycy, Izraelczycy, Włosi, Francuzi i inni… porozumiewają się wspólnym znaczeniem języka poezji, choć wyrażanym różnymi kodami. Mogą być czytani, słuchani lub rozumiani dotykiem alfabetu Braille’a” – czytamy w przedmowie.

Książka ma niezwykłą formę, bowiem tradycyjna edycja, pociągająca za sobą zszycie lub sklejenie grzbietu, wymagałaby „sprasowania” całego tomu, co zniszczyłoby wypukłości na kartach językiem Braille’a.

Zawiera wiersze 40 poetów, a ponad połowę stanowią pisarze zagraniczni. Znajdziemy tu utwory między innymi Amira Ora – uznanego poety z Izraela i Urszuli Zybury – poetki z Kalisza, dzięki której – jak łatwo się domyślić – „Wieża Babel” trafiła do naszej Biblioteki. Będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych w czytelni Biblioteki Głównej.”

https://www.facebook.com/Polonia.HauteBretagne/photos/a.874289952611407/6756141591092851/     Jesteśmy w Rennes

więcej:W Rennes czekają na nas

 http://www.fundacjaliteracka.hekko24.pl/Blog/?p=742    

ETAP DRUGI:

Publikacja – druk książki w nakładzie 240 egzemplarzy, w tym 90 egzemplarzy wydanych przez fundację, w ramach kosztów własnych oraz przy udziale współpracującego z fundacją Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, który otrzymał wsparcie finansowe Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Organizując V Międzynarodową Konferencję Poetycką WO ZLP wziął na siebie koszt niektórych prac merytorycznych i wydawniczych Utworu, co miało istotny wpływ na wielkość  nakładu i jakość edytorską. W zakresie promocji   WO ZLP zapewnił zakwaterowanie i pełną logistykę pobytu 35 poetów (autorów książki) – w hotelu, w dniach od 20 do 23 października 2021 roku, wyżywienie gości, transport, zwiedzanie Poznania i Kalisza z  wynajętym przewodnikiem itd. Bez tej współpracy książka nie powstałaby w takiej oprawie artystycznej, jakości edytorskiej  i wymiarze merytorycznym. 

ETAP TRZECI:

Prezentacja i dystrybucja antologii:

15.10.2021 r. g. 8:44 –  odbyła się zapowiedź  promocji utworu m.in. w Radiu Poznań, w którym dr Ares Chadzinikolau – prezes Wielkopolskiego Oddziału ZLP przedstawił szczegółowy program  V Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej w Poznaniu, 

Pierwsza prezentacja antologii „Wieża Babel – słowa na dotyk” :  odbyła się 20.października 2021 r. o godzinie 18:00 w Sali Malinowej Pałacu Działyńskich w Poznaniu, podczas inauguracji 5. Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Kalisz Stolicą Aforyzmu. Uczestniczyło w niej 35. z 40. autorów zamieszczonych w antologii.,

PROGRAM POMOCJI:

  1. Wywiad Pawła Płócienniczaka  z konsultantem projektu „Wieża Babel – słowa na dotyk”, niewidomym poetą Krzysztofem Galasem;
  2. Witold Zakrzewski – Kilka słów o projekcie;
  3. Danuta Bartosz – krótka prezentacja autorów antologii;
  4. Czytanie wierszy przez 35 autorów.  Wiersze nieobecnych poetów czyta młodzież z Koła Młodego Literata, prowadzonego przez Edytę Kulczak;
  5.  Koncert piosenki poetyckiej Aliny i Krzysztofa Galasa:.
  6. Prowadzenie spotkania: Aleksandra Wyganowska i Paweł Płócienniczak;
  7. Tłumacz spotkania – Katarzyna Georgiu oraz Danuta Zasada   
  8. więcej:.

    V Międzynarodowa Konferencja Poetycka

Pałac Działyńskich w Poznaniu. Prezentacja antologii…

Druga prezentacja odbyła się 22 października w LO im. Adama Asnyka, w Kaliszu. Na zdjęciu grupowym poeci w Kaliszu. Po spotkaniu w LO odbył się w Kawiarni teatralnej koncert fortepianowy Nikosa Feliktosa z Aten, Grecja.

Trzecia prezentacja odbyła się 10 grudnia 2021 r. Do promocji antologii włączył się również dotacyjny  program  „Ambasador Kultury”, który pozwolił wielkopolskim  poetom na wyjazd do Rennes i promocję antologii Braille;a we Francji, Informacja o naszym pobycie w Rennes ukazała się w najpoczytniejszym dzienniku Francji  „Quest France”, który ma nakład ponad 800 tys., Przekazaliśmy cztery egzemplarze antologii dla Domu Bretanii i Polonii w Rennes. oraz poetce z Madagaskaru, która uświetniła poetycko-muzycznie prezentację antologii..  

Następna prezentacja odbyła się  w środę, 12 stycznia br. W gościnnych progach Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne Wielkopolskiego Oddziału ZLP i Klubu Aforystów przy WO ZLP.. Pani Dyrektor: mgr Jolanta Nowosielska przywitała gości życząc im miłego pobytu w Książnicy Pedagogicznej oraz wszystkiego najlepszego w Nowym 2022 Roku. Danuta Bartosz wręczyła Pani Dyrektor książkę „Wieża Babel. Słowo na dotyk”, co od razu zaowocowało jej pomysłem utworzenia specjalnego programu dla czytelników z dysfunkcją wzroku. Tak właśnie sytuacyjnie tworzą się Wielkie Rzeczy. Uczestnicy spotkania zapoznali się z najnowszymi wydawnictwami naszego oddziału, które ukazały się w trakcie V Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej w Poznaniu. Pani Danuta Bartosz zaprezentowała unikatowe wydanie międzynarodowej antologii poezji pt. „Wieża Babel. Słowo na dotyk”, wydane z użyciem alfabetu Braille’a. więcej: www.zlpwlkp.pl

Dystrybucja książki:

„Wieża Babel słowa na dotyk” w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu…

„Wieża Babel. Słowa na dotyk”, to wyjątkowa książka, która trafiła do zbiorów Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Jest to pierwsza w Polsce publikacja, która łączy w sobie poezję wielojęzyczną i obrazy czytane… dotykiem. Wiersze podane są w trzech wersjach językowych: w oryginalnym zapisie poety, wiersza przełożonego na język polski, a następnie zapisanego w alfabecie Braille’a. Opracowaniem wydawnictwa zajęli się Danuta Bartosz i Witold Zakrzewski.
Do projektu zaproszono 40. poetów, w tym 20 poetów zagranicznych z 17. państw świata: Armenia, Czechy, Grecja, Iran, Izrael, Japonia, Bangladesz, USA, Litwa, Belgia, Niemcy, Palestyna, Ukraina, Wietnam, Węgry, Włochy, i Polska.
Książka została wydana staraniem Fundacji literackiej „Jak podanie ręki”. Ukazała się w nakładzie zaledwie 240 egzemplarzy. Publikację dofinansowano z funduszy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydawnictwo wsparł również Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Książkę na ręce dyrektor Książnicy Jolanty Nowosielskiej przekazała Danuta Bartosz, honorowa prezes Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich. Okazją było zorganizowane w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu spotkanie świąteczno-noworoczne Wielkopolskiego Oddziału ZLP i Klubu Aforystów przy WO ZLP
 

WIEŻA BABEL – SŁOWA NA DOTYK w MBP im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Do naszej Biblioteki trafiła niezwykła antologia poezji zatytułowana WIEŻA BABEL – SŁOWA NA DOTYK, w której wiersze kilkudziesięciu autorów z całego świata prezentowane są nie tylko w językach wielu narodów, ale także w punktowym piśmie Braille’a.

czytaj więcej: Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile im. Pantaleona Szumana w Pile

Książka „Wieża Babel. Słowo na dotyk” jest wyjątkowa, zawiera twórczość 40. poetów z 17. państw: Polska, Grecja, Belgia, USA, Bangladesz , Palestyna, Izrael, Iran, Japonia, Armenia, Ukraina, Litwa, Czechy, Niemcy, Węgry, Wietnam, Włochy. Poeci prezentują wiersze w swoim języku narodowym. Wersja polska tych wierszy jest zapisana alfabetem Braille’a. Atrakcją książki są obrazy Witolda Zakrzewskiego zaprezentowane do odczytu palcami dłoni. Jest to jego autorski projekt artystyczny.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
?Wszystkie książki, które otrzymujemy w darach są nam miłe. Jednak, ta, którą otrzymaliśmy teraz jest szczególnie ważna, a to dlatego, że przeznaczona jest dla wyjątkowych osób – tych, które nie widzą lub widzą bardzo słabo.? ??
?Pani Danuta Bartosz – prezes Fundacji literackiej Jak podanie ręki , Honorowy prezes Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich oraz redaktor wydania i koordynator projektu- przekazała nam w darze książkę pt. „Wieża Babel – słowa na dotyk”. (…) Niniejszym tomikiem budujemy wieżę Babel razem z osobami, które mają dostęp do słów poprzez dotyk. Nie widzą lub widzą słabo. Dotykają słów dzięki alfabetowi Braille´a. Świadomość, że słowa wierszy będą dotykane, sprawia wrażenie pewnego rodzaju zmysłowości i wnosi nowe znaczenie(…) – czytamy we wstępie. Książka jest dostępna w Dziale Zbiorów Multimedialnych.
?Dziękujemy za tę niezwykłą książkę – zapraszamy do naszej Biblioteki. 
więcej: PiMBP w Pile
 
Antologię poezji w języku narodowym poetów i polskim, zapisanym w Braille’a otrzymałem dzisiaj od redaktorki publikacji Danuty Bartosz oraz Urszuli Zybury, kaliszanki, poetki, aforystki. Obie panie działają w Związku Literatów Polskich.
Wydawnictwo „Wieża Babel – słowa na dotyk” zawiera wiersze 40 poetów z aż 17 krajów. Teksty wierszy poetów zagraicznych prezentowane są w języku: oryginalnym i polskim w zapisie Braille’a. Okraszono je ilustracjami. To pierwsze takie wydawnictwo w Polsce. Książkę wydano staraniem Fundacji Literackiej Jak podanie ręki w nakładzie 240 egzemplarzy.
 
 
Ty, Hassanal Abdullah, Paweł Władysław Płócienniczak i 53 innych użytkowników
3 komentarze
7 udostępnień
Publikację dofinansowano z funduszy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydawnictwo wsparł również Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Urząd Miasta Kalisza.
Danuta Bartosz

Dziękujemy Panu Prezydentowi Kalisza za prezentację i promocję antologii pt. „Wieża Babel – słowa na dotyk”. w której poezja 40. autorów jest przedstawiona w języku narodowym  każdego poety, a wersja polska wiersza jest zapisana w alfabecie Braille’a i jest ozdobiona kilkoma interaktywnymi obrazami Witolda Zakrzewskiego. Dziękujemy także Miastu Kalisz za coroczne podejmowanie 50. poetów, uczestników Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej zatytułowanej „Kalisz Stolicą Aforyzmu”. W tym roku m.in. Kalisz gościł 35. autorów występujących w tej antologii.

 

 Serdecznie zapraszamy do śledzenia informacji o dalszej promocji i dystrybucji książki.  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Z uwagi na bardzo wysoki koszt publikacji fundacja otrzymała również wsparcie Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, który otrzymał  dofinansowanie projektu Wieża Babel ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego,

.

Książka   dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Książka dofinansowana ze środków Fundacji literackiej Jak podanie ręki oraz Wielkopolskiego Oddziału ZLP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *